Menu

bieżące informacje

Zapraszamy do wspólnego z nami  przeżywania celebrowanych 

w naszej kaplicy Uroczystości:

Pasterka Bożego Narodzenia o godz. 24.00

Pasterka Noworoczna - godz. 24.00

Triduum Paschalne:

Wielki Czwartek - godz. 17.00

Wielki Piątek - godz. 15.00

Wielka Sobota - godz. 19.45 


W uroczystości i święta Naszego Zakonu Msza Święta o godz. 6.30 i 18.00 :

16 lipca – Główna uroczystość Naszego Zakonu

                                              Matki Bożej z Góry Karmel

W czasie nowenny przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel od 7 – 16 lipca 

jest  także Msza Św. o godz. 18.00

1 października – Święto świętej Teresy od Dzieciątka Jezus

15 października – Uroczystość świętej Teresy od Jezusa reformatorki Karmelu

14 grudnia - Uroczystość świętego Jana od Krzyża

We wrześniu 2002 r. M. Bernardzie została powierzona  posługa przeoryszy klasztoru Karmelitanek Bosych w Katowicach i pełniła ją do września 2013 r. Jako przeorysza katowicka wybrana została na członkinię Prowincjalnej Komisji ds. Formacji Mniszek. Od 2013 r. do ostatnich dni pełniła posługę podprzeoryszy.

W naszej katowickiej Wspólnocie zachowamy w pamięci Matkę Bernardę promieniującą szczęściem karmelitańskiego powołania; zapamiętamy żar, który wnosiła swą obecnością.

Ziemską wędrówkę zakończyła w nocy 1 maja 2018 r. Przeżyła 82 lata.

Dobry Boże a nasz Panie,
Daj Jej wieczne spoczywanie!

 

Kim była Matka Bernarda od Niepokalanego Serca Maryi.

Matka Bernarda (Teresa Pękala), córka Zofii i Dominika, urodziła się 23 września 1935 r. w Mościcach w wierzącej pełnej miłości i szacunku rodzinie. Rodzice czerpali siłę i moc z codziennej Eucharystii oraz wspólnej modlitwy. Trójce dzieci – Teresie, Andrzejowi i Stanisławowi, przekazywali wiarę swym przejrzystym i prawym życiem. Powołanie zakonne wzrastało wraz z Teresą. Po ukończeniu gimnazjum, odczuwając powołanie do Karmelu i chcąc poznać z bliska życie sióstr zakonnych rozpoczęła naukę w Liceum Sióstr Urszulanek w Tarnowie. Egzamin dojrzałości zdała w maju 1953 r. W styczniu 1954 r., z wewnętrznym pragnieniem i przekonaniem, że to już na zawsze, wstąpiła do klasztoru Karmelitanek Bosych w Krakowie przy ul. Kopernika 44. Habit zakonny otrzymała w sierpniu 1954 r. Pierwsze śluby zakonne złożyła 23 sierpnia 1955 r., a uroczyste trzy lata później.

Powołanie do Karmelu traktowała jako powołanie do wielkiej miłości i tak przeżywała zarówno spotkanie z Bogiem na modlitwie jak i codzienne, zwykłe obowiązki. W czasie trudnych życiowych doświadczeń szukała pomocy u stóp Chrystusa Ukrzyżowanego, szczególnie Tego ukrytego w tabernakulum.

W krakowskiej Wspólnocie pełniła miedzy innymi obowiązki siostry kołowej, zakrystianki, zajmowała się haftem szat liturgicznych, czuwała nad przeprowadzanymi w klasztorze remontami. W maju 1975 r. po raz pierwszy Wspólnota powierzyła siostrze Bernardzie posługę przeoryszy klasztoru, którą w ciągu następnych lat pełniła jeszcze pięciokrotnie. Kilkakrotnie pełniła również posługę mistrzyni nowicjatu.

Jako przedstawicielka Karmelitanek Bosych Prowincji Krakowskiej była członkinią Konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce.

Siostry z krakowskiej wspólnoty, w której Matka Bernarda przeżyła 48 lat tak wspominają: „Tu kształtowało się Jej powołanie, posługiwała  jako wieloletnia mistrzyni i przeorysza. Zapisała się w naszych sercach przede wszystkim jako MATKA - czuła, troskliwa, pełna oddania, życzliwości. Z jednej strony bardzo wyrozumiała, ale też wymagająca. Jej otwartość, rodzinność, pogoda ducha sprawiały, że z matką chciało się po prostu być. Czuli to także nasi bliscy, przyjaciele wspólnoty. Ona pachniała Bogiem. Nosimy w sercach obraz Matki modlącej się wieczorem w kaplicy na różańcu. To był różaniec za wspólnotę. Po przejściu do katowickiego Karmelu nasza więź z Matką pozostała żywa i głęboka. Matka miała po prostu dwie wspólnoty. Nadal utrzymywała bliskie relacje z naszymi rodzinami, korespondowała z nimi, pytała o nich. W naszych sercach Matka Bernarda była, jest i pozostanie naszą Ukochaną Siostrą i Matką”.

 

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!